امروز: جمعه 28 مهر 1396 برابر با 20 اکتبر 2017

دانشگاه آزاد اسلامی؛ اولویت اول انتخاب رشته داوطلبان

دانشگاه آزاد اسلامی؛‌ بزرگترین دانشگاه حضوری جهان به خاطر ویژگی‌های منحصر به فرد خود یکی از انتخاب‌های آینده‌سازان این مرز و بوم است.

 

امروز به جایی رسیده‌ایم که قبولی در کنکور مطرح نیست و دواطلبان جوان می‌توانند دانشگاه‌ موردنظر خود را با در نظر گرفتن همه شرایط انتخاب کنند در این بین دانشگاه آزاد اسلامی؛‌ بزرگترین دانشگاه حضوری جهان به خاطر ویژگی‌های منحصر به فرد خود یکی از انتخاب‌های آینده‌سازان این مرز و بوم است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرگزاری آنا؛ امروز دیگر فقط قبولی در کنکور مطرح نیست، اکنون به جایی رسیده‌ایم که دواطلبان می‌توانند دانشگاه‌های موردنظر خود را انتخاب کنند و در این میان بیشتر کیفیت دانشگاه‌ها مطرح است چراکه پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های سراسری و آزاد اسلامی به بیش از 100 درصد رسیده است و دیگر کسی نیست که به خاطر نبود ظرفیت نتواند به دانشگاه برود.

دانشگاه آزاد اسلامی یکی از دانشگاه‌هایی است که هر ساله به خاطر ویژگی‌های خاصش دانشجویان زیادی را در مقاطع مختلف پذیرش می‌کند. این دانشگاه حدود 400 مرکز و واحد دانشگاهی در اقصی نقاط کشور دارد و 37.3 درصد کل دانشجویان کشور را در خود جای داده است. همچنین در بخش تحصیلات تکمیلی 53 درصد دانشجویان کل کشور در این دانشگاه درس می‌خوانند و این آمار کما فی‌سابق افزایش تولید علمی در این دانشگاه را نوید می‌دهد. در دانشگاه آزاد اسلامی از کل دانشجویان 34.5 درصد در مقاطع تحصیلات تکمیلی و 65.5 درصد در مقطع کاردانی و کارشناسی تحصیل می‌کنند.

دانشگاه آزاد با داشتن 5 میلیون و 825 هزار فارغ‌التحصیل، سهم 50 درصدی از کل دانش‌آموختگان دانشگاه‌های ایران را به خود اختصاص داده است. یعنی از هر 2 نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی یک نفر دانشگاه آزادی است. در حال حاضر نیز دانشگاه آزاد یک میلیون و 550 هزار دانشجوی مشغول به تحصیل دارد.

نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی نصف دیگر دانشگاه‌هاست

در دانشگاه آزاد اسلامی 68 هزار استاد به دانشجویان درس می‌دهند که 32 هزار نفر آنها عضو هیات علمی تمام وقت و نیمه وقت این دانشگاه هستند به این ترتیب نسبت استاد به دانشجو به صورت غیرهمگن (یعنی با احتساب اساتید تمام وقت) یک به 48 و به صورت همگن (با احتساب تمام اساتید مشغول به تدریس در دانشگاه) یک به 36 است، در حالی که در کل دانشگاه‌های کشور نسبت استاد به دانشجو یک به 64 است. نسبت استاد به دانشجو در دوره دکتری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی نیز همین‌قدر با دانشگاه‌های دیگر تفاوت دارد به طوریکه در دوره دکتری تخصصی در کل دانشگاه‌های کشور، به ازای یک استادیار به بالا 2.17 دانشجوی دکتری تخصصی وجود دارد، در دانشگاه‌های دولتی این نسبت 1 به 2.4 است و در دانشگاه آزاد اسلامی 1 به 1.8 است. البته در این میان ناگفته نماند که 56 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد استادیار به بالا هستند و 16 درصد اعضای هیات علمی بورسیه دکتری و تنها 28 درصد مربی از آنها مربی هستند.

کمک 8 پله‌ای دانشگاه آزاد اسلامی به بهبود علمی جمهوری اسلامی ایران

برای آنکه بتوان بررسی اجمالی از ویژگی‌های خاص دانشگاه آزاد اسلامی داشت و برای اینکه در صدر این ویژگی‌ها موضوع کیفیت قرار گیرد در توضیح آن باید گفت که رتبه دانشگاه آزاد اسلامی در رنکینگ پایگاه ESI از رتبه 750 در سال‌های گذشته به 131 رسیده است و براساس آمار پایگاه اسکوپوس و web of science رتبه اول کشور را دارد. به گفته مجتبی علوی فاضل،‌ سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی تاثیر علمی ایران در جهان به خاطر وجود دانشگاه آزاد به 16 رسیده و این در حالی است که رتبه علمی ایران در جهان بدون نقش دانشگاه آزاد 24 است.

همچنین گزارش‌ها از دانشگاه آزاداسلامی نشان می‌دهد که این دانشگاه 104 مجله مورد تایید وزارتین علوم و بهداشت و 25 مجله نمایه شده بین‌المللی در web of science و اسکوپوس دارد.

خواندن 137 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در رویدادهای دانشگاه»
خواندن کد خبر: 287

 

عضویت در خبرنامه سایت

پایگاه اطلاع رسانی ها:

حالت های رنگی