امروز: سه شنبه 02 خرداد 1396 برابر با 23 می 2017

  • شرح مقاله چاپ شده
دانشگاه آزاد اسلامی، موفق‌ترین نهاد غیردولتی و مردمی ایران

سرمقاله آخرین روز اردیبهشت روزنامه ایران به سی و سومین سالگرد تاسسیس دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص یافته است. دکتر حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی در این یادداشت به تشریح دستاوردهای بیش از سه دهه فعالیت این دانشگاه در آموزش عالی کشور پرداخته و از آن به عنوان الگوی موفق توسعه یاد کرده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آناٰ متن کامل یادداشت دکتر میرزاده به شرح زیر است:

دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان و یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، مصداق واقعی اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی و الگوی موفقی برای واگذاری امور به مردم و نشان دهنده توان بالای بخش غیر دولتی در حوزه آموزش عالی است.

33 سال پیش نهال نوپای دانشگاه آزاد اسلامی با پیشنهاد و تدبیر حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و تأیید امام راحل(ره) کاشته شد که با همت دکتر جاسبی و همکاران ایشان و استقبال و حمایت مردمی، امروز به شجره‌طیبه‌ای تنومند و تناور تبدیل شده است.

دانشگاه آزاد اسلامی یکی از برگ‌های زرین تلاش‌ها و حمایت‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای توسعه علمی کشور محسوب می‌شود و در آستانه 31 اردیبهشت ماه در حالی به استقبال جشن سی‌وسومین سالگرد تأسیس دانشگاه می‌رویم که بر عهده داشتن 35 تا 50 درصد بار آموزش عالی کشور، سهم 56 درصدی در توسعه تحصیلات تکمیلی و تولید 20 درصدی علم در ایران، بخوبی گواه نقش پررنگ دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه علمی کشوراست.

تحصیل یک میلیون و 700 هزار دانشجو در این دانشگاه، همکاری بیش از 70هزار عضو هیأت علمی و مدرس تمام وقت و نیمه وقت و اشتغال بیش از 38 هزار کارمند در دانشگاه آزاد اسلامی، آن را به بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری در دنیا تبدیل کرده است که بدون دریافت کمک و بودجه دولتی و با اتکا به درآمدهای خود، تبدیل به موفق‌ترین سازمان غیردولتی ایران شده است.

با‌وجود همه سنگ اندازی‌ها و مشکلات فراوانی که دانشگاه آزاد اسلامی از آغاز تأسیس تاکنون با آن روبه‌رو بوده است، امروز به جرأت می‌توان این‌ادعا را کرد که پایه گذاری دانشگاه آزاد اسلامی قدم مهمی برای توسعه فضای علم و دانش در کشور بود که اگر تلاش‌های بی‌وقفه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و موافقت حضرت امام(ره) نبود این طرح هرگز پا نمی‌گرفت.

در زمانی که همگان با تأسیس و مسئولیتپذیری یک نهاد غیر دولتی در بخش آموزش عالی مخالفت می‌کردند و معتقد بودند که آموزش‌عالی باید در انحصار دولت باشد، بزرگانی در پی ریزی سنگ بنای این دانشگاه کمک کردند و از جمله آنان رهبر معظم انقلاب، کار بزرگی را آغاز کردند.

امروز با گذشت 33 سال از تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی، حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری کشورمان در مراسم افتتاح پروژه‌های عمرانی این دانشگاه و سخنان تاریخی ایشان در تأیید جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی از یک سو نشان دهنده موفقیت این دانشگاه و غیر قابل انکار بودن نقش آن در توسعه علمی، آموزشی، فرهنگی و حتی سیاسی‌ کشور است و از سوی دیگر حمایت دولت تدبیر و امید از آموزش عالی غیر دولتی و اهمیت نقش و جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در کشور را نشان می‌دهد. بیان این نکته توسط ایشان در مورد کاری که دانشگاه آزاد اسلامی در طول 33 سال انجام داده است اگر قرار بود توسط دولت به سرانجام برسد با توجه به نبود بودجه و بوروکراسی به نتیجه نمی‌رسید، نشانگر اوج توجه ایشان به استقلال دانشگاه‌ها است.

البته توجه به این نکته خالی از لطف نیست که به دوش کشیدن یک سوم بار آموزش عالی کشور توسط دانشگاه آزاد اسلامی آمار افتخارآمیزی است که نشان دهنده آن است که مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند نمونه و الگوی موفقی برای انجام بسیاری از کارها در توسعه کشور باشد.

به‌طور حتم سخنان گرم و صمیمی دکتر روحانی در بین دانشجویان و استادان این دانشگاه و تأکید ایشان مبنی بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بار بزرگی را از دوش دولت برداشته است بارقه‌ای از امید را در دل مسئولان این دانشگاه روشن کرد تا مدیران این دانشگاه به سمت دانشگاهی مأموریت گرا و کارآفرین حرکت خود را ادامه دهند و با تمام توان در خدمت تحقق اهداف نظام و دولت تدبیر و امید گام بردارند و با قبول مأموریت و مسئولیت در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور همچون گذشته اثربخش باشد.


1351 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در رویدادهای دانشگاه»
کد خبر: 226

 

عضویت در خبرنامه سایت

پایگاه اطلاع رسانی ها:

حالت های رنگی